Poczytaj jak pracuje się w Wielkiej Brytanii i jak studiuje się na uniwersytecie.


Adam Omelak - student 3 roku informatyki

Obecnie pracownik firmy PortalTech w Londynie zajmującej się projektowaniem stron internetowych.
Kontakt w przypadku pytań: GG: 1307700

  • Moja praca

    Mam na imię Adam Omelak, jestem aktualnie studentem 3 roku na wydziale Computer Science: specjalizacja Internet Computing. Na chwilę obecną pracuję w firmie Web  design’erskiej PortalTech w centralnym Londynie. Firma jest dość duża, pracuje w niej ponad 25 pracowników, a jej klientami są między innymi: Royal Mail, Post Office czy LKBennet. Ta praca jest jednorocznym stażem pomiędzy 2 a  4 rokiem studiów. Jest ona w pełni płatna chociaż studenci oczywiście dostają mniej niż normalni pracownicy, jednak wypłata spokojnie wystarcza do życia w Londynie.
    W ramach pracy zajmuję się projektowaniem stron w technologii JAVA oraz własnego systemu e-commerce QuickLive. W dużej mierze projektuję również szkielet JSP/CSS oraz tworzę grafikę na jego potrzeby.

  • Moje spotkanie z Aber.

    Na studia w Aberystwyth dostałem się dopiero w drugim naborze, dlatego też czuję się szczęśliwcem studiowania w tymże uniwersytecie. Ogólnie studiowanie w Aber jest łatwiejsze oraz przyjemniejsze niż Polsce, bynajmniej z mojego punktu widzenia. Oczywiście język trzeba znać w przynajmniej średnim stopniu, ponieważ inaczej z pracą będzie baaardzo trudno.

      Wiedza jaką tutaj można posiąść jest znacznie bardziej praktyczna niż na studiach w Polsce gdzie jest raczej teoria. Kwarki i Macierze? Zapomnijcie o nich, tutaj nic z takich rzeczy nie spotkacie (bynajmniej w całym departamencie Computer Science), najwyższa matematyka z jaką się do tej pory spotkałem to rachunek prawdopodobieństwa - tutaj studiuje się konkretne rzeczy z informatyki.
     
    Oprócz samych wykładów na uczelni, są również tutoriale (czyli spotkania w małych grupach z nauczycielem) oraz godziny praktyczne, na których tworzymy programy, operujemy na aplikacjach itp. (czasami te zajęcia są również oceniane).

  • Pierwszy rok

    Odwrotnie niż w Polsce jest najłatwiejszym rokiem, daje to możliwość lepszego przyzwyczajenia się do życia w UK. Jeśli nie macie dużej wiedzy z dziedziny informatyki, to znajdziecie tutaj zapewnione w pełni od podstaw moduły przedmiotów takich jak JAVA, C czy PHP.   Na pierwszy roku można wybrać moduły, które najbardziej odpowiadają, chociaż niektóre przedmioty są przymusowe. Mamy do wyboru moduł podstawowy bądź też zaawansowany z JAVY oraz matematyki, do tego dochodzi przedmiot o Linux’ie, projektowanie stron, nie zabraknie również podstaw baz danych (głównie Excel) lub hardware. Jest tez możliwość wybrania modułu Academic Writing, który jest skierowany dla obcokrajowców, którzy chcą ulepszyć swoje umiejętności pisania esejów (naprawdę polecam), jest on również cało roczny. Reszta przedmiotów jest semestrowa, oraz na jeden taki semestr wychodzi do 4 przedmiotów.

    O czym natomiast będziecie się uczyć, jeśli wybierzecie  kierunek Internet Computing?
    Praktycznie wszystko co jest w rzeczywistości przydatne do tworzenia stron, ich zarządzania oraz rozwojem w biznesie.

  • Drugi rok

    Drugi rok to zdecydowanie najcięższy poziom na studiach, w dużej mierze ponieważ mamy tutaj aż 6-7 przedmiotów na semestr, a większość z nich jest całorocznymi modułami. Znowu spotkamy tu JAVĘ, bazę danych (która jest na tym roku obowiązkowa) oraz e-commerce (czyli biznes w Internecie).

  • Egzaminy

    Niewątpliwym plusem Uniwersytetu jest udostępnianie zeszłorocznych pytań egzaminacyjnych na Internecie, co ułatwia w dużej mierze nakierować siebie na jakie pytania możemy natrafić podczas własnego egzaminu. Oczywiście pytanie nie są takie same, ale czasem zdarzają się powtórzenia pytań z 3 czy 4 roku wstecz, także jest to dobry sposób do nauki.
    Jestem zadowolony z decyzji jaką podjąłem kiedy wybierałem studia w Aber, oraz poleciłbym tą uczelnię każdemu, kto nie boi się nowych wyzwań. Kontakt w przypadku pytań:aao7@aber.ac.uk oraz GG: 1307700

Marek Ososiński - student 3 roku informatyki, specjalizacja Sztuczna Inteligencja

Obecnie pracownik firmy Plymouth Marine Laboratory - Remote Sensing Group.
Kontakt w przypadku pytań: naukowiec@gmail.com

  • Praca w czasie studiów

    Uniwersytet pomaga studentom znaleźć pracę. Studenci mają specjalny serwis internetowy z ogłoszeniami pracy. Moja praca polega na przetwarzaniu zdjęć satelitarnych i obliczaniu przemieszczenia frontów morskich. Ogólnie robię to co lubię ciągle programując.

  • Przed Aber

    Jako że w Polsce nie było kierunku który ja lubię ( Sztuczna Inteligencja ) zdecydowałem się na studia za granicą. Na rok przed maturą zacząłem szukać dobrych uniwersytetów i szybko znalazłem kilka na których wykładają Artificial Intelligence. Gdy mój ojciec znalazł ogłoszenie o spotkaniu dotyczącym Uniwersytetu w Aberystwyth postanowiłem na nie pójść. Po przyjemnej prezentacji zdecydowałem się aplikować i z pomocą pani Bożeny złożyłem podanie.

  • Wrażenia ze studiów

    Studia w Aber to przyjemność. Po wykładach idzie się na plażę z przyjaciółmi i czyta o tematach poruszonych na uniwersytecie. Ja osobiście lubię ciszę i spokój, bezsenne noce na plaży i niekończące się projekty stąd tutaj mi się podoba. W Aber poznałem wielu fajnych ludzi.

    Na Uniwersytecie stawiają na praktykę. Wszystko czego się uczę zastosowałem przynajmniej raz. Wydział Informatyki pomaga studentom brać udział w różnych konkursach i eventach, które podwyższają poziom wiedzy. Po pierwszym roku poziom trudności na studiach jest wyższy, trzeba się pilnować z naukę, bo można odpaść.

    Wykładowcy są zawsze na „ty” i pomagają na każdym kroku. Gdy ktoś czegoś nie zrozumie, zawsze może pójść do wykładowcy / wysłać im email i zawsze dostanie się odpowiedź.

    Pisząc egzamin w ulubionym ubraniu można się lepiej skoncentrować na treści zadania.


Daria-studentka ostatniego roku informatyki

Specjalizacja: Computer Science. W roku 2008 pracowała w ramach płatnej praktyki w firmie Game Account w Londynie.

  • Jak to się zaczęło

    Na Uniwersytet w Aberystwyth dostałam się przez przypadek - w wakacje pracowałam w Aber a później postanowiłam dowiedzieć; się o kierunkach i zaczęłam tutaj studia. Dużą pomoc w aplikowaniu na studia zawdzięczam pani Bożenie Kuczabińskiej.

  • Studiowanie

    Studia w dużej mierze różnią się od realiów w Polsce - zupełnie inne podejście do studenta, brak jakiejkolwiek biurokracji, duża swoboda w doborze modułów czy zmiany kierunku na każdym etapie studiów, nawet na ostatnim roku.

    Rok akademicki w porównaniu do Polski jest bardzo krótki, kończy się już pod koniec maja, jest również; więcej dni wolnych, co pozostawia mniej czasu na naukę; i wymaga systematyczności i rozłożenia obowiązków w czasie, gdyż potem brakuje go gdy przychodzi czas oddawania projektów, w szczególności jeżeli się łączy studia z pracą.

  • Płatna praktyka

    Co do kwestii praktyk - pracodawcy poprzez uniwersytet ogłaszają; propozycję odbycia praktyk dla studentów, ale sam proces kwalifikacji na praktyki przebiega jak ubieganie się o prace. Oczywiście możliwości jest więcej nie tylko z bazy danych uniwersytetu, praktyk można szukać; w rożnych serwisach dostępnych w Internecie.
    Same praktyki bardzo mile wspominam - luźna atmosfera w pracy, możliwość pracy nad różnymi projektami, i przede wszystkich zdobycie doświadczenia w wybranym zawodzie w moim przypadku jako webdesigner/developer :) Zajmowałam się tam projektowanie i tworzeniem stron internetowych, banerów reklamowych, materiałów promocyjnych. Wydaje mi się, że podczas tej praktyki nie tyle ważne było poszerzenie umiejętności technicznych, jak zdobycie doświadczenia w pracy, poznanie realiów biznesowych, poszerzenie kontaktów i rozwinięcie  zdolności personalnych.