Czesne na studia magisterskie w Walii


Rządowe bezzwrotne fundusze oraz pożyczka na czesne i utrzymanie na studia Magisterskie/Podyplomowe w Walii.


Rząd Walii udostępnia aplikantom z Polski fundusze w wysokości do 17 tyś. funtów na całe studia magisterskie/podyplomowe w formie bezzwrotnego grantu i/lub pożyczki. Fundusze te można przeznaczyć albo na czesne i/lub na utrzymanie. Kto i ile może dostać:
 • Maksymalnie 6,885 f bezzwrotnego grantu i 10,115 pożyczki na całe studia dla każdego kogo dochód roczny na rodzinę wynosi 18,370 f lub mniej.
 • Bezzwrotny grant 1000 f i pożyczka max. 16,000 f na całe studia w przypadku dochodu między 18,370 a 59,200 f na rodzinę.
 • Jeśli dochód na rodzinę wynosi powyżej 59,200 też można dostać pożyczkę na utrzymanie w wysokości 16,000 f na okres trwania studiów.
Pożyczka jest do spłacania kiedy po studiach osiągniesz dochód powyżej 21 000 f rocznie w UK lub 12 600 f w Polsce, ale spłaca się miesięcznie tylko 6% z kwoty, o którą przekroczyło się próg dany zarobkowy np.

Zarabiam w UK 23 tyś. f rocznie więc zaczynam spłacać: 6% z 2 tyś f, podzielone na 12 miesięcy czyli ok: 10 f miesięcznie. Okres kiedy nie pracujemy albo mamy dochód poniżej 21 tyś f rocznie jest okresem wstrzymania spłacania. Po 30 latach pożyczka jest umarzana.

Uwaga, Rząd Walii potwierdził, że te fundusze pozostaną bez zmian w roku akademickim 2020/2021.


Rządowe fundusze na studia magisterskie i podyplomowe w Anglii.


Rządowe fundusze na studia magisterskie i podyplomowe w Angliii.


Nie musisz płacić sam za studia magisterskie/podyplomowe. Rząd Anglii zapewnia pożyczkę w wysokości max. 10 tys. funtów na pokrycie czesnego i/lub kosztów utrzymania na okres całych studiów. Fundusze te przyznawane są każdemu aplikantowi z Unii Europejskiej w formie pożyczki, która może być bezzwrotna.
Pożyczka ta może okazać się bezzwrotna w zależności od przyszłych zarobków absolwenta. Jeśli zarobki absolwenta po skończeniu studiów nie przekroczą 21 tysięcy funtów rocznie w Wielkiej Brytanii lub 9825 funtów rocznie w Polsce, to tych pieniędzy nie trzeba będzie oddawać.

Przykład spłaty pożyczki:
 • Pożyczyliśmy 10 tys. funtów na czesne i utrzymanie na studiach magisterskich.
 • Czas trwania studiów: 1 rok.
 • Zarabiamy po studiach w UK: 23 tysiące funtów.
 • Nasza miesięczna rata spłaty: 10 funtów (można spłacać pożyczkę w większych ratach lub od razu w całości), bo rata jest tak wyliczana: 6% z kwoty 2000 f , o którą przekroczony został próg 21 tys f rocznie.
Po 30 latach zobowiązanie jest umarzane. Podania o ulgę i pożyczkę można składać już od końca czerwca 2016 r.

Oprocentowanie pożyczki na czesne:
 • Podczas studiów pożyczka ma stałe oprocentowanie 3,9% + inflacja
 • Po zakończeniu studiów pożyczka:
  • nie jest oprocentowana komercyjnie (tylko inflacja) jeżeli absolwent zarabia poniżej: 21 tysięcy funtów rocznie w UK lub 9825 funtów w Polsce
  • jest oprocentowana poniżej 3,9% + inflacja dla zarobków od 21 tysięcy funtów do 40 tysięcy funtów rocznie
  • jest oprocentowania 3,9% + inflacja dla zarobków powyżej 40 tysięcy funtów rocznie