Studia w Anglii

Studia w Anglii i Walii

Do wyboru kilkaset kierunków studiów.

Bezpłatna pomoc w:    
 • aplikowaniu na studia do Anglii i Walii
 • uzyskaniu stypendiów
 • aplikowaniu o fundusze na czesne i utrzymanie
 • innych sprawach związanych z wyjazdem

Zapraszamy na spotkania informacyjne.

Dlaczego warto studiować w Anglii i Walii

Dlaczego warto studiować w Anglii i Walii?

System studiów w Anglii i Walii

Informacje ogólne o studiach w UK
(różnice w stosunku do Polski)
 • 37 tygodniowy rok akademicki (w tym łącznie ok. 7 tygodni przerwy na Boże Narodzenie i Wielkanoc)
 • Studia dwu etapowe. Najpierw studiuje się na studiach licencjackich (undergraduate) a potem na studiach magisterskich bądź doktoranckich (postgraduate). Studia licencjackie trwają zwykle 3 lata, studia magisterskie 1 rok lub dwa lata s studia doktoranckie 3 lata.
 • Nacisk na pracę indywidualną, co w praktyce oznacza tylko 9-24 godzin zajęć tygodniowo (wykłady i seminaria)
 • Praktyka a nie teoria. W Wielkiej Brytanii zakłada się, że studia mają przygotować ludzi do życia i przyszłej pracy. Zatem zajęcia są mniej nasycone teorią a bardziej projektami praktycznymi
 • Rozwój osobisty i intelektualny a nie odtwarzanie wiedzy. Studia mają rozwijać studentów intelektualnie, stymulować ich do myślenia, tworzenia i rozwoju osobistego.
 • Nastawienie na kształcenie praktyków i specjalistów w danej branży a nie teoretyków z wiedzą ogólną tak jak w Polsce.
 • Przewidywalność. Nie ma zjawiska oblewania 60 % ludzi na pierwszym roku tak jak to bywa w Polsce. Wykładowca, który dopuściłby do takiej sytuacji byłby najprawdopodobniej zwolniony jako, że nie potrafi przygotować studentów, a uczelnia straciłaby zainteresowanie.
 • Szacunek dla studentów (partnerskie podejście do studenta). Na uczelniach brytyjsich generalnie nie ma takiej hierarchizacji relacji akademickich jak w Polsce, że wykładowcy spoglądają na studenta z góry. Student traktowany jest jako partner, jako osoba która w przyszłości ma coś osiągnąć i świadczyć będzie o uniwersytecie. Nie ma takiego dystansu między wykładowcami (profesorami i doktorami) a studentami jak jest w Polsce. Relacje są luźniejsze i mniej oficjalne.

Ile pieniędzy mogę dostać i jak to zrobić?   (fundusze na utrzymanie)

Jako nasz aplikant uzyskasz od nas pomoc w aplikowaniu o rządową pożyczkę socjalną na utrzymanie podczas studiów.

Ile mogę dostać?

Na utrzymanie podczas studiów w Chichester, Liverpool i Coventry (włączając w to campus w Londynie) pożyczka na utrzymanie wynosi max. 8200 funtów na każdy rok studiów jeżeli dochód twoich rodziców nie przekracza 25 tys. funtów rocznie i jeśli spełniasz kryteria poniżej. Dochód powyżej 25 tys. f rocznie a poniżej 62 tys. f rocznie kwalifikuje Ciebie do częściowej pożyczki na utrzymanie.

Co jeszcze muszę wiedzieć?

Mało kto orientuje się, że polscy studenci, w niektórych miastach UK mogą zakwalifikować się do rządowych funduszy socjalnych na utrzymanie podczas studiów. Nawet w UK i na samych uczelniach jest trudno znaleźć osoby orientujące się w temacie. My zajmujemy się tym już od kilku lat. Nie jest do tego potrzebny ani status rezydenta UK, ani też 3 letni staż pracy w Wielkiej Brytanii. Nie dyskwalifikuje nas także to, że jesteśmy studentami z Unii Europejskiej.

Generalnie (bez wnikania w szczegóły aplikacyjne, które każdemu zapewnimy) wystarczy, że:
 • Wyjedziesz do UK jeszcze w czasie wakacji zaraz przed studiami.
 • Będziesz pracować dorywczo w trakcie studiów.
 • Dochód twoich rodziców nie przekracza progów zarobkowych, o których była mowa we wcześniejszej części.
Wówczas jak tylko podejmiesz pracę pokierujemy Ciebie w procesie zmiany twojego statusu w UK w celu zakwalifikowania Ciebie do funduszy socjalnych i pomożemy Ci o nie zaaplikować.

Uwaga! Proces związany z uzyskaniem statusu kwalifikującego nas do tej pożyczki na utrzymanie trwa od momentu zatrudnienia w UK min. 3 miesiące a potem proces rozpatrywania podania o socjal kolejne 3 miesiące. Bywają też nawet kilku tygodniowe spóźnienia w rozpatrywaniu podań. Dlatego ważne jest abyś miał albo własne fundusze na życie zanim otrzymasz pożyczkę albo utrzymywał się z własnej pracy, co robi większość Polaków.